Jak prać i dbać o odzież gastronomiczną?
Jak prać i dbać o odzież gastronomiczną?

Praca w gastronomii musi spełniać najwyższe standardy higieny. Właśnie dlatego kucharze i kelnerzy muszą być ubrani w nieskazitelnie czyste ubrania robocze. Aby takie były należy je często prać i trochę na nieco innych zasadach niż w domu. Personel gastronomiczny ma bowiem styczność z produktami spożywczymi i różnymi potrawami, i z tego względu odzież ulega częstym zaplamieniom. Jak prać fartuch kuchenny i zapaskę kelnerską, aby wydłużyć czas ich użytkowania? Oto kilka praktycznych porad.

Jak prać odzież gastronomiczną?

Dbanie o wysoką jakość odzieży jest nierozerwalnie związana z jej praniem. Właśnie dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj tkanin, z jakich wykonane są ubrania. Bardzo ważne jest oddzielenie odzieży białej od kolorowej, ale nie mniej istotne jest zwrócenie uwagi na skład tkaniny. Odzieży wykonanej ze 100% bawełny czy 100% poliestru nie należy prać z ubraniami z mieszanki bawełny i poliestru. Ubrania uszyte w ciemnych kolorach z bawełny lub mieszanki bawełny i poliestru należy wstępnie uprać przed użyciem, zaś w przypadku, gdy odzież gastronomiczna jest uszyta z różnych kolorów, należy prać według procedur, które znajdują się na metce pielęgnacyjnej.

Jak dbać o tkaniny z poliestru?

Fartuchy kucharskie, jednobarwne uszyte z np. 65 % poliestru i 35 % bawełny, gdzie dominuje poliester są wyjątkowo odporne na plamy i łatwe do utrzymania w czystości. Taką odzież powinno się prać zgodnie z informacją podaną na wszywce pielęgnacyjnej i zazwyczaj temperatura prania wynosi maksymalnie 60℃. Jeżeli zaplamienia są niewielkie, wystarczy użyć parownicy. Ubrania gastronomiczne z poliestru są odporne na działanie promieni słonecznych, więc można je suszyć na słońcu. Ponadto są odporne na zagniecenia, lecz jeżeli posiadają w swoim składzie domieszkę bawełny, należy je przeprasować żelazkiem.

Jak często prać i jak prasować?

Jeżeli odzież gastronomiczna jest zabrudzona, należy ją wyprać, bez względu na to kiedy ostatnio była prana. W lokalach gastronomicznych obowiązuje bowiem bezwzględna czystość. Dzięki temu, że tkaniny poliestrowe są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia, częste pranie wcale im nie zaszkodzi. Prasowanie takiej odzieży jest również wygodne. Najlepiej prasować w niezbyt wysokiej temperaturze i na lewej stronie tkaniny, ponieważ uniknie się wtedy nieestetycznych wybłyszczeń materiału.

Odpowiednie dbanie o odzież gastronomiczną jest bardzo ważne, ponieważ przedłuża jej żywotność, dlatego należy przykładać należytą uwagę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl